Get-Simple - intuicyjny w obsłudze, łatwy do wdrożenia system zarządzania treścią dla małej strony www

Wprowadzenie do Get-Simple

Przystępując do realizacji nowego zlecenia wybieramy system zarządzania treścią dopasowany do potrzeb klienta. W przypadku małych stron takich jak typowa wizytówka (kilka stron tekstowych) wybieramy zazwyczaj idealny do tego celu system zarządzania treścią Get-Simple. Świetnie sprawdza się on nawet na najtańszych kontach hostingowych gdyż jego potrzeby są niewielkie i zamiast korzystać z bazy danych pracuje na plikach XML.
W tym artykule skupimy się na podstawowej instalacji Get-Simple w wersji 3.3.6.

Instalacja Get-Simple

Po wgraniu plików na serwer (nieco ponad 2MB, jak widać nie potrzeba nam nawet hostingu o dużej powierzchni) i wpisaniu adresu strony w przeglądarce otrzymujemy komunikat This page is temporarily unavailable. Aby przejść do instalacji należy wpisać adres strony z dodanym katalogiem admin, np. http://adres-strony.pl/admin/. W tym momencie program instalacyjny sprawdza zainstalowane na serwerze dodatki wymagane do instalacji systemu. Jak widać na obrazku wszystko jest OK (poza tym, że w międzyczasie pojawiła się nowa wersja systemu i instalator zaleca jej pobranie, ale opuścimy ten krok). Przystępujemy do instalacji.

Get-Simple instalacja

W kolejnym kroku podajemy nazwę serwisu, nazwę użytkownika (choć nigdy nie przytrafiło nam się włamanie na serwis działający pod Get-Simple to zalecam inną nazwę niż admin lub administrator) i adres e-mail do wysyłania komunikatów.

Get-Simple instalacja

Klikamy w Install Now! Wyświetli nam się komunikat z podanym tymczasowym hasłem (zostaje ono także wysłane na podany adres e-mail) i link do logowania do panelu administracyjnego. Po kliknięciu w niego od razu przechodzimy do panelu. W tym momencie otrzymujemy komunikat by pamiętać o zmianie hasła. Klikamy w niego i zostajemy przeniesieni do ustawień konfiguracyjnych.

Get-Simple panel administracyjny

Konfiguracja Get-Simple

Na dole znajdują się pola do wprowadzenia nowego hasła. W tym miejscu od razu warto ustawić strefę czasową. Zanim przejdziemy dalej proponuję ściągnąć sobie polski pakiet lokalizacyjny do Get-Simple. Wgrywamy do na serwerze do katalogu /admin/lang/ i możemy go wybrać z pozycji Language (obok strefy czasowej – ale widoczny będzie dopiero po odświeżeniu strony).

Get-Simple ustawienia

W tej zakładce polecam też włączenie przyjaznych URLi (wtedy adresy podstron będą lepiej dostosowane dla wyszukiwarek). Aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie klikamy zakładkę Wsparcie – jeśli wszystko jest na zielono to dobrze, jeśli nie to trzeba skomunikować się z obsługą hostingu i poprosić o włączenie potrzebnych modułów lub zmienić prawa plików (na niektórych hostingach potrzebne jest ustawienie na 777 całego katalogu public_html, ale to sporadyczne przypadki).

Get-Simple ustawienia

Możemy w tym momencie podejrzeć sobie jak wygląda nasz serwis ze standardowym szablonem Get-Simple wpisując w przeglądarkę http://www.adres-strony.pl.

Get-Simple domyślny szablon serwisu

Praca z Get-Simple

Na górnym pasku panelu administracyjnego mamy kilka zakładek: Strony, Pliki, Szablony, Kopia zapasowa i archiwum oraz Wtyczki (po aktywacji niektórych wtyczek pojawią się tam nowe zakładki).

Get-Simple ekran główny CMS

Strony

Podstawowym widokiem jest widok stron. Na początku mamy tam tylko stronę główną. Z bocznego menu możemy dodać nową stronę i przejść do menedżera menu.
Najpierw zobaczmy co możemy zrobić w widoku strony – klikamy w istniejącą stronę.

Get-Simple edycja strony

Idąc od góry mamy dwa guziki: Opcje stron i Podgląd strony. Pierwszy rozwija nam dodatkowe opcje, wrócimy do tego później. Drugi otwiera nam rzeczywisty podgląd strony (to co widać w edytorku to surowy tekst, bez formatowania ustawionego dla serwisu).

Dalej jest tytuł strony (z niego tworzona jest nazwa w menu, którą jednak można zmienić, oraz nazwa pliku strony – to zobaczymy w pasku adresowym przeglądarki).

Niżej właściwe pole edycyjne. O ile nie wyłączyliśmy domyślnie włączonego edytora typu WYSIWYG to wygląda to tak jak na obrazku powyżej. Podstawowy pasek edycyjny zawiera formatowanie tekstu (pogrubienie, kursywa...), wyrównanie, tworzenie list wypunktowanych, wstawienie obrazka i linku oraz usunięcie formatowania (przydatne gdy kopiujemy tekst np. ze strony www lub edytora tekstu, bo skopiuje się on z dodatkowym formatowaniem). Źródło dokumentu to podgląd kodu HTML.

Get-Simple opcje strony

Wróćmy do Opcji strony. Po rozwinięciu otrzymujemy dodatkowe opcje.

  • Typ strony: publiczna lub prywatna – publiczna jest widoczna dla wszystkich, prywatna tylko dla zalogowanego administratora
  • Podstrona: pokazuje poziom zagnieżdżenia aktualnie wybranej podstrony
  • Szablon: Get-Simple pozwala na zdefiniowanie różnych szablonów dla każdej strony, tutaj właśnie można je wybrać (o ile znajdują się w katalogu szablonu)
  • Dodaj do menu: nie każdą stronę chcemy mieć w głównym menu, tu można to określić
  • Nazwa pliku/url strony: dla głównej musi to być index i nie można tego zmienić, dla pozostałych tworzy się automatycznie podczas wpisywania tytułu, tu możemy go zmodyfikować
  • Tagi i słowa kluczowe: to można usunąć i nie wypełniać (Google już tego nie uznaje)
  • Opis podstrony (meta description): krótki opis strony (do 160 znaków) widoczny dla wyszukiwarek, to jest właśnie ten tekst, który widoczny jest na liście wyników wyszukiwania w Google. Warto uzupełnić (inny dla każdej strony).

Na końcu nie zapomnij zapisać zmian.

Pliki

Wszystkie pliki jakie chcemy umieścić w serwisie trzeba najpierw wgrać na serwer (zarówno obrazki jak i pdf'y i inne pliki). Zrobisz to w tej zakładce. Dla lepszej organizacji polecam zakładanie osobnych podkatalogów (z poziomu CMS). Pliki te trafiają do katalogu /data/uploads/.
Aby dodać pliki kliknij w Załaduj pliki/obrazy z prawego menu.

Szablony

Formalnie to jest zakładka dla developerów. Można tu wybrać szablon strony (domyślnie są dwa). Szablony znajdują się w katalogu /theme/. Przynajmniej jeden plik szablonu musi nosić nazwę template.php, inaczej szablon nie będzie widoczny w tej zakładce.

W prawym menu mamy kilka dodatkowych opcji. Edytuj szablon to prosty edytor do modyfikacji kodu HTML szablonu.

Edytuj komponenty daje dostęp do komponentów. Komponenty to fragmenty kodu lub tekst, które powinny być edytowalne z poziomu CMS, ale nie są częścią treści strony. Domyślnie założone to Sidebar i Tagline. Pierwszy wyświetla w standardowym szablonie prawy pasek, drugi to tekst w stopce. Komponenty muszą być wywołane w szablonie, można dodawać własne. My stosujemy je np. do wyświetlania adresów, numerów telefonów itp.

Dalej możemy podejrzeć mapę strony – to mapa dla wyszukiwarek, tzw. plik sitemap.xml, który jest bardzo wskazany podczas pozycjonowania strony.

Na końcu jest Innovation Theme Settings – to ustawienia domyślnego szablonu strony Get-Simple (o ile jest włączona stosowna wtyczka). Tutaj można powstawiać adresy profili w serwisach społecznościowych. Nadmieniam – to działa z domyślnym szablonem.

Kopia zapasowa i archiwum

Get-Simple pozwala na powrót do wcześniej utworzonych wersji stron. Można to zrobić właśnie w tej zakładce.

Wtyczki

Wtyczki w ogromny sposób zwiększają podstawowe możliwości Get-Simple. Wgrywamy je do katalogu /plugins/. Następnie w zakładce Wtyczki możemy je aktywować lub dezaktywować. Podstawowe wtyczki opiszemy wkrótce w kolejnym wpisie.

Z podstawowych funkcji programu pozostało nam do omówienia dodawanie nowej strony i menedżer menu.

Dodając nową stronę (z poziomu zakładki Strony) musimy na wstępie pamiętać o nadaniu jej nazwy. Nie można bowiem zapisać strony bez nazwy. Bez dodatkowych wtyczek trzeba też w Opcjach strony dodać ją do menu.

Kiedy mamy już kilka stron w serwisie możemy pobawić się Menedżerem menu. Jego zasada działania jest bardzo prosta – działa na zasadzie Drag&Drop (przeciągnij i upuść). Łapiemy belkę z nazwą strony i przeciągamy ją na właściwą pozycję. Po zapisaniu menu mamy ustawioną odpowiednią kolejność.